Pierwsza wizyta u ginekologa

Ciąża, to czas kiedy kobieta ma najprawdopodobniej najwięcej wizyt u lekarzy oraz wykonywanych badań w całym swoim życiu. Dla części kobiet same te wizyty i badania są dość stresujące. Każde odchylenie od normy powoduje obawy o dzieciątko noszone pod sercem. Często kobiety nie wiedzą jak się do tych badań „przygotować” co powoduje nie dość, że niepokój ale dodatkowo może wpłynąć na wynik. 

Wybór lekarza prowadzącego ciążę to bardzo ważna sprawa. Dlatego tak ważna jest pierwsza wizyta u ginekologa, gdy dowiemy się o ciąży.

 

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?

Kiedy już nie tylko brak miesiączki, ale i dwie kreski na teście pokazują, że będziesz mamą, musisz się zapisać do lekarza, ponieważ każda przyszła mama musi być pod opieką położnika. Poza tym, choć testy ciążowe rzadko się mylą, to jednak warto potwierdzić je dodatkowymi badaniami.

Najlepiej zapisać się na wizytę między 6. a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki. To najlepszy czas, by profesjonalne badania wiarygodnie potwierdziły fakt, że w ostatnim cyklu rozrodczym doszło do zapłodnienia.

Nie zwlekaj jednak z pójściem do przychodni zbyt długo (uwzględnij fakt, że czasem trzeba czekać na wolny termin kilka lub kilkanaście dni). Zrób to najpóźniej do 10. tygodnia ciąży. To ważne ze względów zdrowotnych: dla dobra dziecka powinnaś do tego czasu wykonać podstawowe badania oraz jak najwcześniej zacząć przyjmować suplementy ciażowe, które wpływają pozytywnie na rozwój maluszka i twoje zdrowie.

Kwas foliowy najlepiej kup od razu i zacznij go stosować, jeszcze zanim pójdziesz do lekarza. Pamiętaj też, że jeśli chcesz dostać becikowe, musisz mieć zaświadczenie, że przynajmniej od 10. tygodnia ciąży byłaś pod opieką lekarza.

Wiarygodność testu ciążowego (aptecznego) to 95–99 proc., mimo to lekarz ginekolog będzie chciał prawdopodobnie potwierdzić jego wynik. Jest na to kilka sposobów.

Gdy wizyta odbywa się na bardzo wczesnym etapie ciąży, lekarz może zlecić badanie krwi, które wskaże poziom hormonu hCG. Na podstawie jego stężenia nie tylko stwierdzi ciążę, ale też będzie mógł podać jej przybliżony wiek. Do badania nie trzeba być na czczo, obojętna jest też pora pobrania, jednak jego wyniki otrzymasz najwcześniej po kilku godzinach.
Lekarz wykona też zapewne badanie ginekologiczne, szukając charakterystycznych cech sugerujących zapłodnienie (np. rozpulchnienie pochwy wywołane działaniem progesteronu, a także zasinienie i rozpulchnienie szyjki macicy). Zmiany w pochwie mogą być widoczne już w 4. tygodniu ciąży, a w macicy – dopiero w 6. tygodniu ciąży.
Jeśli w gabinecie jest aparat USG,  można potwierdzić ciążę za pomocą badania dopochwowego. Ma to sens nie wcześniej niż w 4. tygodniu ciąży, bo dopiero wtedy na obrazie jamy macicy można dostrzec pęcherzyk ciążowy. Jeśli zgłosisz się na wizytę w 6. tygodniu, ginekolog będzie mógł pokazać ci na ekranie zagnieżdżony w macicy zarodek, który będzie miał już kilka milimetrów długości, a ok. 7. tygodnia ciąży – nawet bijące serce dziecka.

O co zapyta cię lekarz?

Gdy lekarz potwierdzi ciążę, poda ci od razu przybliżony termin porodu. Wyznaczy go, obliczając dziewięć miesięcy od pierwszego dnia twojej ostatniej miesiączki (przypomnij sobie koniecznie tę datę).

Metoda ta jest obowiązująca, choć nie bierze pod uwagę faktu, że ciąża faktycznie zaczyna się w momencie zapłodnienia, a nie w dniu ostatniej miesiączki. Dlatego obliczony w ten sposób wiek ciąży jest o dwa tygodnie starszy od prawdziwego, mimo to jest wpisywany do karty ciąży i uznawany przez szpitale.

Następnie ginekolog zważy cię i zmierzy ci ciśnienie, przeprowadzi też z tobą wywiad, tzn. wypyta cię o przebyte choroby, przewlekłe dolegliwości, choroby genetyczne występujące w rodzinie, leki, które przyjmujesz na stałe i ewentualne wcześniejsze ciąże i poronienia.

 

Jakie badania zleci ci lekarz?

Standardy opieki okołoporodowej mówią, że do 10. tygodnia powinnaś wykonać szereg badań, dlatego podczas pierwszej wizyty dostaniesz skierowania na:

  • badanie morfologiczne krwi i na oznaczenie jej grupy

  • na badanie stężenia glukozy (na czczo)

  • w kierunku kiły (VDRL)

  • nosicielstwa HIV

  • wirusowego zapalenia wątroby typu C

  • toksoplazmozy 

  • różyczki.

  • dostaniesz też skierowanie na badanie ogólne moczu.

  • dodatkowo położnik pobierze wymaz z pochwy do badania cytologicznego i do biocenozy (mikrobiologiczna ocena czystości pochwy).

 


 

ul.Inżynierska 47a/U22
53-229 Wrocław
MammaMed
facebook