Oznaki zbliżającego się porodu

Objawy porodu nie u każdej kobiety są takie same. Nie ma listy, której kolejne punkty będziemy odhaczać, aż do momentu przyjścia dziecka na świat. Pewne symptomy odczuwa większość przyszłych mam - np. skurcze przepowiadające, a niektóre (jak np. obniżenie brzucha) nie występują u wszystkich. Pierwsze oznaki zbliżającego się porodu pojawiają się już na kilka tygodni przed rozwiązaniem. Obserwując swoje ciało, na pewno ich nie przegapisz.

 

Objawy porodu

Dla wielu to skurcze i ból, jednak symptomów zbliżającego się rozwiązania jest więcej. Na kilka tygodni przed godziną zero możemy zauważyć pierwsze objawy porodu: niektóre kobiety odczuwają przypływ energii, pojawia się tzw. syndrom wicia gniazda. Wydaje ci się to śmieszne? Jeśli zapragniesz wysprzątać mieszkanie, znajdziesz siły na wyprasowanie wszystkich ubranek to znak, że poród jest blisko. Z syndromem wicia gniazda związane są także zmiany nastroju - od euforii po smutek.

Inne objawy porodu?

Pojawiają się skurcze przepowiadające: macica "ćwiczy" przed tym, co ją czeka. Tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa nie są regularne (zapisuj, co jaki czas się pojawiają i ile trwają, zobaczysz, że odstępy nie będą takie same), przechodzą po pewnym czasie, a ból im towarzyszący jest raczej dyskomfortem niż czymś, czego nie można wytrzymać. Skurcze porodowe nie ustąpią tak łatwo.

Kolejną oznaką porodu, która może, ale nie musi się pojawić jest obniżenie się brzucha. Widoczne jest to szczególnie w pierwszej ciąży, jednak są kobiety, które spodziewały się pierwszego dziecka, a tego objawu porodu u siebie nie zauważyły. Czasem brzuch zmienia kształt na wiele tygodni przed porodem i wcale nie oznacza to, że za chwilę będziemy musiały jechać na porodówkę. Dlaczego brzuch się obniża? Ma to związek z przyjmowaną przez dziecko pozycją - układa się ono główką do dołu, przez co zmienia się kształt brzucha. Gdy brzuch się opuści, będzie nam lżej oddychać, natomiast dziecko może jeszcze bardziej naciskać na pęcherz, w związku z czym częściej zaczniemy odwiedzać toaletę.

Jak poznać, że to już? Masz skurcze? To fałszywy alarm, jeśli m.in.:

  • skurcze są nieregularne, pojawiają się i ustępują, ich natężenie nie zmienia się,
  • skurcze znikają po kąpieli, prysznicu, a nawet po zmianie pozycji.

 

Skurcze pomogą także stwierdzić, że "to" naprawdę się zaczyna:

  • skurcze porodowe są regularne, nie znikają po kąpieli czy zmianie pozycji, a ich natężenie się zwiększa,
  • jedynym bólem nie jest ten płynący "z brzucha", najbardziej dokuczliwy staje się coraz silniejszy ból "z krzyża".

 

 

Im bliżej momentu przyjścia dziecka na świat, tym więcej objawów porodu. Są to:

  • odejście czopa śluzowego. Jedne kobiety bez problemu dostrzegą go na bieliźnie, gdyż pojawia się w całości, inne moment jego odejścia mogą przegapić, ponieważ wydalany będzie stopniowo (może to się dziać zarówno przez kilka dni, jak i przez kilka godzin). Czop śluzowy to "korek" który zamyka ujście macicy, jeśli wyjdzie w całości na pewno go rozpoznasz. Jest galaretowaty, może być mleczny, różowy, a nawet podbarwiony krwią. Nie musisz oglądać zdjęć w internecie (tak, ktoś takie publikuje), będziesz wiedziała, że to właśnie "to";
  • odejście wód płodowych. Chyba tylko na filmach jest tak, że kobieta jest na środku ulicy, a nagle chlustają z niej wody. Zazwyczaj odpływają one, gdy jesteśmy w domu, w szpitalu - obfity wyciek pojawia się, gdy znajdujemy się w pozycji leżącej. Najczęściej jednak wody sączą się przez pewien czas, nie odpływają przed akcją porodową albo wypływają dopiero w jej trakcie. Odejście wód płodowych to jasny sygnał, że dziecko wkrótce przyjdzie na świat - urodzi się naturalnie lub poprzez cesarskie cięcie. Odejście wód płodowych to czytelna oznaka zbliżającego się porodu: zazwyczaj w niedługim czasie pojawią się skurcze;
  • głód. Przed porodem mogą dopaść cię napady wilczego głodu. Organizm pragnie zmagazynować energię, która przyda mu się podczas wysiłku, jakim jest poród;
  • biegunka. Często odwiedzasz toaletę? Twój organizm przygotowuje się do porodu. Częste wypróżnianie się (stolce stają się rzadsze) to jedna z bardziej charakterystycznych oznak porodu.

 

Objawy porodu: tego nie da się przegapić

Są też oznaki, których nie sposób pominąć. Chodzi o skurcze i rozwieranie się szyjki macicy. Przed samym porodem skurcze stają się regularne, nie przechodzą po kąpieli lub prysznicu. Zapisuj, co ile się pojawiają i ile trwają. Jeśli pojawiają się w stałych odstępach czasu (które zmniejszają się, a długość skurczu się wydłuża) to znak, że czas wybrać się do szpitala. Spokojnie, nie pomylisz ich ze skurczami Braxtona-Hicksa - m.in. właśnie dlatego, że nie ustąpią po tym, jak weźmiesz kąpiel. Wraz ze skurczami pojawia się także ból w okolicach krzyża - to kolejna oznaka porodu i jasny sygnał, że należy pojechać na porodówkę.

Rozwieranie się szyjki macicy to także jasny objaw porodu. Pełne rozwarcie to 10 cm, a od 7 cm akcja porodowa zazwyczaj przebiega już szybko.
 
 

Fazy porodu

Poród składa się z trzech faz (zwanych także okresami porodu):

  • pierwsza faza porodu to czas rozwierania się szyjki macicy, skurcze porodowe - czas tuż przed przyjściem dziecka na świat;
  • druga faza porodu to skurcze parte i najważniejszy moment: dziecko jest już na świecie;
  • trzecia faza porodu to wasz kontakt skóra do skóry i "urodzenie" łożyska.
ul.Inżynierska 47a/U22
53-229 Wrocław
MammaMed
facebook