Jak ubrać dziecko na spacer jesienią, zimą, wiosną i latem, by nie było mu za zimno ani za gorąco

Już ciepłe lato i sezon urlopowy zakończyły się na dobre. Nastaje zmienna, chłodna, czasem wietrzna jesienno-zimowa aura. Rano i wieczorem temperatura spada, ale w ciągu dnia niekiedy robi się dość ciepło i słoneczko dopisuje. Od początku września przedszkolaki i żłobkowicze wrócili do wspólnych zabaw z rówieśnikami, a place zabaw zapełniły się mamami z mniejszymi pociechami.  Wyzwanie dla rodziców może stanowić zarówno właściwy ubiór dziecka w takich warunkach, jak i zapewnienie odpowiedniej ochrony wrażliwej skóry o tej porze roku.  Idealnie byłoby uniknąć zarówno nadmiernego przegrzania, jak i zmarznięcia dziecka. Bardzo wrażliwa skóra, szczególnie dziecka ze skórą bardzo wrażliwą, czy z współistniejącą atopią, może zareagować przesuszeniami i podrażnieniem na rozpoczęcie sezonu grzewczego, wiatr, chłód i jesienne promienie słońca.

 

NAJLEPIEJ UBIERAĆ „NA CEBULKĘ”

Strój małego dziecka powinien być przede wszystkim wygodny zarówno dla opiekunów jak i samego malucha. Najlepszym sposobem na kaprysy pogodowe i  zmienną temperaturę w ciągu dnia jest ubiór składający się z kilku cienkich warstw. Kiedy zrobi się cieplej w środku dnia łatwo można wówczas zdjąć wierzchnią warstwę odzieży np. ocieplaną, pikowaną kamizelkę podczas ruchu na placu zabaw. Podczas biegania i wytężonego ruchu maluszkowi wystarczy cienki polar czy grubsza bluza założona pod jej spodem. W ten sposób unikniemy przegrzania  i spocenia, co w efekcie mogłoby doprowadzić do przeziębienia.

 

CIEPŁE I WYGODNE BUCIKI

Ważnym elementem stroju dziecka na chłodniejsze dni są oczywiście nowe, lekkie, ale ciepłe buty. Warto zwrócić uwagę na to, aby materiał, z którego wykonane jest obuwie, chronił przed chłodem, był nieprzemakalny, z odpowiednio dobraną membraną. Podeszwa powinna być nieco grubsza dla lepszej izolacji i utrzymania ciepła oraz mieć właściwości antypoślizgowe. Buciki najlepiej dobrać rozmiarem z pomocą doświadczonego sprzedawcy. Nie poleca się kupowania obuwia ze znacznym „zapasem”, gdyż stopa w nich bardziej marznie oraz niepotrzebnie się suwa. Każdy rodzic zapewne zgodzi się, że najwygodniejsze zapięcie dla ruchliwego przedszkolaka to tradycyjny rzep, choć suwaki również się sprawdzą.

 

WYBIERAMY STROJE LUŹNE I WYGODNE, Z NATURALNYCH TKANIN

Dla dziecka liczy się nie tylko wygląd i elegancja, ale również funkcjonalność odzieży. Skóra dziecka z problemami skórnymi czy nadwrażliwością najlepiej będzie tolerowała ubranka z włókien naturalnych, oddychających, np. dobrej jakości bawełny. Wygodniejsze będą spodenki czy legginsy z gumką w pasie niż suwakami, guziczkami czy paskiem. Bluzeczki również powinny być z miękkiej bawełny, raczej bez guzików, suwaków i drażniących metek. Szczególną uwagę warto zwrócić na pierwszą warstwę przylegającą do ciała, aby była ciepła, ale miękka i oddychająca.

 

Podsumowując: Przy ubieraniu niemowlaków, jak i tych starszych dzieci warto kierować się kilkoma zasadami, oto one:

  • Ubieranie dziecka na cebulkę, czyli warstwowo – sprawdza się to wtedy, kiedy raz świeci słońce, a za chwilę wieje chłodny wiatr,
  • Nieprzegrzewanie dziecka. Zbyt grube ubranie sprawi, że dziecko się spoci, a gdy zawieje wiatr, to zagwarantujecie maluchowi katar i kaszel. Lepiej jest ubrać dziecko za cienko niż za grubo.
  • Noworodkowi/niemowlakowi zakładamy jedną warstwę ubrań więcej niż sobie. Ta zasada nie dotyczy starszych dzieci i letniej pory roku.

Te 3 zasady znacznie ułatwią proces ubierania dzieci na dwór, jeśli jednak dalej macie z tym problem zapraszamy do galerii, gdzie znajdziecie konkretne informacje, w co ubrać niemowlaka i starsze dziecko biorąc pod uwagę temperaturę powietrza.

 

 

 

Źródło: https://emotopic.pl/porady/gdy-na-dworze-robi-sie-chlodno-czyli-jak-dbac-o-ubior-dziecka-jesienia-i-zima/

ul.Inżynierska 47a/U22
53-229 Wrocław
MammaMed
facebook