Początek macierzyństwa to dla wielu kobiet bardzo trudny okres. Narodziny dziecka są ogromną zmianą w życiu całej rodziny, a u samej matki budzą często strach związany z brakiem doświadczenia. Pomocą w takiej sytuacji służą wizyty patronażowe (patronaż). W czasie ich trwania można zdobyć odpowiedzi na nurtujące pytania i uzyskać wsparcie specjalisty.
Wizyta patronażowa to umówione spotkanie z położną, które odbywa się w domu maluszka tuż po jego narodzinach. Niekiedy dziecko odwiedza także pielęgniarka środowiskowa bądź lekarz, ale najczęściej spotkania z nim mają miejsce w przychodni. Taka wizyta nie wymaga zbytniego przygotowania. Odwiedzający ma świadomość, że świeżo upieczona mama dopiero stawia pierwsze kroki w tej wymagającej dziedzinie.
Patronaż powinien zostać przeprowadzony nie później niż 48 godzin po tym, jak nowy członek rodziny opuścił salę szpitalną. Zazwyczaj planuje się co najmniej 4 takie spotkania w okresie 1-6 tygodni życia dziecka. Na kolejnym etapie opieka po porodzie jest już zadaniem pielęgniarki.
Podczas wizyty patronażowej położna sprawdzi stan zdrowia zarówno noworodka, jak i jego mamy. U maluszka dokona oceny koloru skóry pod kątem żółtaczki, zważy go, skontroluje pępek, a także przemyje ranę. Określi także rozwój psychomotoryczny dziecka (przeanalizuje jego odruchy) oraz zbada ciemiączko.
Z kolei u młodej mamy zweryfikuje stan krocza (w przypadku porodu siłami natury) bądź rany po cesarskim cięciu. Poprosi o przystawienie malucha do piersi, jak również oceni ich stan, żeby wykryć ewentualne procesy zapalne lub zastój pokarmu.
Wizyta położnej po porodzie to duże wsparcie dla niedoświadczonej matki. Pielęgniarka podzieli się z nią swoją wiedzą – doradzi, jak prawidłowo przystawiać dziecko i uporać się z brakiem odruchu ssania. W razie potrzeby udzieli wskazówek z zakresu dietetyki czy laktacji. Opieka po porodzie może obejmować również przekazanie instrukcji dotyczących kąpania, noszenia oraz pielęgnacji oseska.