Czym jest szkoła rodzenia?

Jak sama nazwa wskazuje szkoła rodzenia to zajęcia pomagające przyszłym rodzicom wdrożyć się w tematykę ciąży, porodu i noworodka. Rozróżniamy różne rodzaje zajęć; od stacjonarnych prowadzonych w szpitalach, które finansowane są z Urzędu Miejskiego dla mieszkanek danego miasta, przez edukację przedporodową prowadzona w gabinetach Położnej środowiskowej w ramach NFZtu po odpłatne zajęcia w przygotowanych do tego placówkach.

Niektóre placówki prowadzą swoje spotkania zarówno stacjonarnie jak i online.

 

Ile kosztuje Szkoła Rodzenia? 

Jeśli chodzi o Wrocław ceny kształtują się w okolicach 500-600 zł za cykl takich spotkań.

Kiedy zapisać się do Szkoły Rodzenia?

Najlepiej w okolicach 20 – 23 tygodnia ciąży, by na spokojnie zdążyć zrealizować wszystkie zagadnienia.?

Szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa, jeśli nie chcecie, nie musicie do niej chodzić. Wiedza jaką zdobędziecie podczas zajęć może Wam się jednak naprawdę przydać. Szkoły rodzenia dedykowane są przede wszystkim tym parom, którym po raz pierwszy przyjdzie zmierzyć się trudami ciąży, porodu i opieki nad dzieckiem oraz parom chcącym lepiej i bardziej świadomie przygotować do rodzicielstwa.

Uczestnicząc w zajęciach szkoły rodzenia otrzymujecie nie tylko cenną wiedzę, ale także ogromne wsparcie emocjonalne. Dodatkowo umożliwiają one poznanie osób, które będą miały dziecko w podobnym wieku, co pozwala na dzielenie się doświadczeniami i refleksjami, a czasem nawet na zawiązanie dłuższych relacji i przyjaźni.

Umożliwia ona zadawania pytań i rozwiewanie pojawiających się wątpliwości na bieżąco. Zdobyta wiedza i umiejętności na pewno podniosą twoją samoocenę i sprawią , że uwierzysz w siebie.

Pamiętajmy jednak, że szkoła rodzenia, mimo licznych zalet, nie gwarantuje szybkiego, bezbolesnego i bezproblemowego porodu czy połogu. Tego, w jakich okolicznościach przyjdzie na świat maluszek, nie da się niestety przewidzieć.

Wybierając szkołę rodzenia przyjrzyj się dokładnie programom zajęć. W większości z nich prowadzone są wykłady o rozwoju dziecka a także przebiegu ciąży i porodu. Powinno być także wiele informacji praktycznych dotyczących opieki nad noworodkiem czyli między innymi karmienia i kąpieli czy też przewijania. W wielu szkołach rodzenia przedstawia się kobietom sposoby oddychania podczas porodu, z równoczesnym uwzględnieniem indywidualnych potrzeb danego organizmu.

Niektóre szkoły duże znaczenie przypisują emocjom kobiety rodzącej, poświęcają więc czas na naukę relaksu, stosują muzykoterapię oraz masaż. Zajęcia wzbogacane są filmami, slajdami, a ćwiczenia gimnastyczne odbywają się przy pomocy worków sako czy piłek. Wiele miejsca poświęca się też ojcom, pragnącym uczestniczyć w narodzinach swoich dzieci. Przy niektórych szkołach organizowane są różne zajęcia i spotkania takie jak: grupy wsparcia dla matek karmiących, gimnastyka po porodzie czy tez spotkania z rodzicami po narodzeniu dziecka.

Szkoła rodzenia składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej, podczas której odbywają się ćwiczenia oddechowe usprawniające i relaksacyjne oraz gimnastyka w wodzie. Spotkania par w kameralnym gronie sprzyjają powstaniu więzi emocjonalnych, zbliżają partnerów a zawarte znajomości z innymi parami często trwają dłużej niż na czas zajęć w szkole. Poród przestaje dotyczyć tylko kobiety – staje się wyjątkową chwilą dla obu rodziców, którzy wspólnie cieszą się momentem narodzin dziecka.

 

ul.Inżynierska 47a/U22
53-229 Wrocław
MammaMed
facebook