Opalanie w ciąży jest możliwe, wcale nie musisz z niego rezygnować. Wystarczy, że dobrze przygotujesz się do urlopu i plażowania.
Opalanie w ciąży budzi wiele kontrowersji. Przyszłe mamy, które planują urlop nad morzem, często zastanawiają się, czy taki wyjazd latem to dobry pomysł? Wiadomo przecież, że wakacje nad morzem to głównie wielogodzinne plażowanie. Tylko czy ciężarnej wolno się opalać?
Dlaczego powinnaś unikać wielogodzinnego przebywania na słońcu?
Wielogodzinne, bezmyślne opalanie bez zachowania niezbędnych środków ostrożności to w ogóle nie jest dobry pomysł na urlop i nie tylko kobiety w ciąży powinny unikać spędzania czasu w ten sposób.
Słońce a ciąża - dobra dawka słońca w ciąży
Wiadomo przecież, że słońce emituje szkodliwe promienie UV, które powodują m.in. nowotwory skóry, osłabienie układu odpornościowego, poparzenia słoneczne i przyczyniają się do starzenia skóry.
Przyszłe mamy reagują na upał jeszcze intensywniej niż przed ciążą – ciążowy brzuszek się powiększa, a wraz z nim przybywa dodatkowych kilogramów i kobieta bardziej się meczy i poci.
Przebarwienia skóry: jak im zapobiegać?
Gorąco sprawia, że rozszerzają się naczynia krwionośne i bardziej puchną stopy, a na twarzy mogą się pojawić nieestetyczne pajączki. Pod wpływem zmian hormonalnych w ciąży zwiększa się wrażliwość skóry na promieniowanie ultrafioletowe – w efekcie na skórze ciężarnej mogą powstać trudne do usunięcia przebarwienia.
Upał może być także przyczyną niebezpiecznego krwawienia z dróg rodnych. Jak zatem powinno wyglądać bezpieczne plażowanie ciężarnej?
Słońce w ciąży – czy może zaszkodzić?
Druga strona medalu jest taka, że zbyt długie przebywanie na słońcu prowadzi do szybszego starzenia się skóry i poparzeń, gdyż podczas ciąży cera staje się delikatniejsza. Dodatkowo u ciężarnych pań do głosu dochodzą hormony, czego efektem jest większa podatność na tworzenie się np. ostudy (melasmy), czyli plam pigmentacyjnych, nazywanych maską ciążową. Ostuda ciążowa pojawia się z reguły na twarzy (policzkach, czole, w okolicach ust) i przybiera postać żółto-brązowych plam. Znikają one w okresie jesienno-zimowym, ale ich nawrót następuje wraz z pojawieniem się pierwszych promieni słońca.
Ponadto nadmierne opalanie w ciąży nie jest wskazane z powodu możliwości odwodnienia się, prowadzącego do obrzęków kończyn (na co kobieta ciężarna i tak jest narażona), czy przegrzania ciała. Długotrwały kontakt ze słońcem w pierwszej fazie ciąży może grozić poronieniem, natomiast w końcowym etapie przyczynia się do przedwczesnego porodu.
Najrozsądniejsza jest więc umiarkowana ekspozycja na silne słońce, stosowanie kremów z wysokim filtrem (50+), unikanie ostrego słońca (w godzinach 11-16), zakładanie jasnych, zwiewnych ubrań i stosowanie ochron typu parasol, czy parawan. Nie można też zapominać o regularnym nawadnianiu organizmu.
Czy można opalać brzuch w ciąży?
Wielogodzinna ekspozycja brzucha na słońce w trakcie ciąży nie jest wskazana z powodów, które zostały podane powyżej. Jeżeli jednak np. spędzamy wakacje nad morzem i chcemy skorzystać z dobrej pogody, warto w trakcie przebywania na plaży zasłonić brzuszek oddychającą tkaniną, użyć kremu z filtrem i co jakiś czas schładzać skórę zwilżonym ręcznikiem. Dbając o swój komfort, panie w ciąży nie mogą przez wiele godzin leżeć w pozycji na wznak ze względu na bóle kręgosłupa. Zalecane są spacery i relaks na wygodnym leżaku.
Alternatywne metody opalania w ciąży. Czy szkodzą?
Umiar dotyczy także wizyt w solarium. Panie w ciąży muszą w tym przypadku korzystać z lamp o niższej mocy oraz korzystać z opalania jedynie przez kilka minut. Bezwzględnie powinny z tego zrezygnować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, bowiem promieniowanie UV zaburza wchłanianie się kwasu foliowego – tak ważnego dla rozwoju dziecka. “Sztuczna” opalenizna jest też szkodliwa dla pań, które borykają się z nadciśnieniem. Niewskazane jest również opalanie natryskowe ze względu na obecność substancji toksycznych w preparatach, co może prowadzić do problemów w trakcie porodu i wad rozwojowych u maluszka.
żródło: https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/matka-i-dziecko-zdrowie/czy-mozna-sie-opalac-w-ciazy/