Oddychanie podczas porodu

 

Oddychanie przeponowe a piersiowe

Intuicyjnie większość osób oddycha torem piersiowym, podczas którego brzuch niewiele się porusza, natomiast unosi się klatka piersiowa. Bardziej korzystne jest zdecydowanie oddychanie torem przeponowym. Polega ono na tłoczeniu powietrza w obszarze dolnych żeber – brzuch nieco się porusza (ale nie bardzo mocno), klatka piersiowa jest niemal nieruchoma, natomiast poszerzają się dolne żebra.

Oddychanie torem przeponowym jest dużo korzystniejsze w czasie porodu i warto się go uczyć jeszcze będąc w ciąży. 

 

Dlaczego oddech podczas porodu jest taki ważny?

Prawidłowe, świadome oddychanie podczas porodu, nastawione na tor przeponowy, bardzo ułatwia poród. Oto powody, dla których właściwy oddech podczas akcji porodowej jest tak ważny:

  • Lepsze dotlenienie organizmu matki oraz dziecka (skurcze macicy wywierają nacisk na naczynia krwionośne, oddech przeponowy dobrze to wyrówna),
  • Rozluźnienie mięśni, w tym mięśni brzucha i dna miednicy, co przyśpiesza rozwarcie szyjki macicy,
  • Uspokojenie i zrelaksowanie ciała.

Oddychanie podczas I fazy porodu

Najistotniejsze to nauczyć się oddychać podczas skurczów, bo to właśnie wtedy akcja porodowa posuwa się naprzód. Częstym błędem rodzących jest intuicyjne wstrzymywanie oddechu, aby przeczekać ból. Jednak to tylko sprawia, że poród jest trudniejszy, a organizm matki bardziej wyczerpany.

Oddychanie torem przeponowym w I fazie porodu sprawia, że przepona współgra ze skurczami macicy, a jednocześnie dotlenia dziecko. Warto w tym momencie skupić się na dziecku – to ono rozwiera szyjkę macicy – a właściwe oddychanie doskonale je w tym wesprze.

Co robimy najpierw? Łapiemy się za dolny odcinek żeber, oddychamy spokojnie, ale niezbyt głęboko, aby brzuch znacząco się nie unosił. Powinnyśmy czuć, że otwierają się dolne żebra. Oddychamy głęboko, a z wydechem brzuch powinien robić się miękki i rozluźniony. Oddech ma prowadzić dziecko. Pomagać mu łatwiej przedostać się przez kanał rodny.

Podczas skurczu kobieta powinna skupiać się na wydechu – ma być długi, spokojny i skoncentrowany. Wdech nie może być zbyt głęboki, gdyż może doprowadzić do zawrotów głowy. To właśnie podczas skurczów postępuje akcja porodowa, więc świadome oddychanie może ją znacząco przyśpieszyć, zmniejszyć ból oraz pomóc kobiecie i dziecku.

W czasie rozwierania należy skupić się na oddechach długich, które dają odczucie rozwierania, odpuszczania. Między jednym a drugim skurczem należy oddychać spokojnie i możliwie naturalnie.

 

Oddychanie podczas II fazy porodu

Skurcze w I fazie porodu miały za zadanie otworzyć szyjkę macicy, a w II fazie pojawiają się skurcze parte, które pomagają dziecku pojawić się na świecie.

Parcie to praca macicy. Świadomy, pomocny oddech jest w stanie posunąć akcję porodową ku szczęśliwemu finałowi. Jeśli więc kobieta podczas skurczów będzie wstrzymywać oddech i napinać mięsnie, poród wydłuży się.

Oddech podczas II fazy porodu polega na głębokim, spokojnym wdechu i wydechu, podczas którego masz poczuć nie – jak poprzednio – że brzuch się rozluźnia, ale raczej, że mięsień poprzeczny otulający brzuch przytula dziecko i opuszcza je ku dołowi.

Gdy pojawi się już główka, kobieta zauważy uczucie pieczenia – to rozciągająca się tkanka. W tym momencie nastąpi ochrona krocza lub jego nacięcie. Położona przypomni, abyś nie parła, a uspokoiła oddech.

Najczęstsze błędy podczas oddychania w czasie porodu:

  • wstrzymywanie oddechu podczas skurczu,
  • oddechy hiperwentylacyjne – tak głębokie, że aż powodują zawroty głowy,
  • bardzo głębokie oddechy powodujące wypieranie powłok brzusznych,
  • oddychanie krótkie i intensywne podczas skurczu, tzw. dyszenie.

 

Nauka prawidłowego oddychania – gdzie szukać pomocy?

Część kobiet podchodzi do porodu zadaniowo, chcąc jak najlepiej przygotować się do tego ważnego momentu w życiu. Oglądanie filmów edukacyjnych, czytanie książek i artykułów, zdobywanie wiedzy to dobre posunięcie – pozwalające oswoić nieznane, pokonać lęki i poczuć się pewniej.

W sytuacji, gdy kobieta wciąż czuje się niepewnie na myśl o zbliżającym się porodzie, nie potrafi oddychać przeponowo, warto aby spotkała się z osobami, które ją wesprą. Dobrym pomysłem jest konsultacja z położną. Nawet, jeśli przyszła mama nie planuje rodzić z własną, zaufaną położną, to indywidualna rozmowa jeszcze w ciąży, pozwoli lepiej przygotować się do porodu: położna omówi dokładnie jak przebiegają poszczególne fazy porodu i wytłumaczy, w jaki sposób oddechem wesprzeć dziecko i posunąć akcję porodową do przodu.

Osobą, która nauczy oddychać przeponowo, jest także fizjoterapeuta. Warto zapisać się na zajęcia do szkoły rodzenia, która przygotuje zarówno do porodu, jak i pierwszych dni z noworodkiem.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:

https://plodnosc.pl/oddech-podczas-porodu-twoj-najlepszy-sprzymierzeniec-naucz-sie-robic-to-prawidlowo/

ul.Inżynierska 47a/U22
53-229 Wrocław
MammaMed
facebook