Nawodnienie organizmu w ciąży

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, zwłaszcza że w ciąży zapotrzebowanie na płyny wzrasta! Dzięki właściwej ilości wypijanej wody jest łatwiej:

  • utrzymać właściwą masę ciała,
  • pozbyć się toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu,
  • utrzymać zdrowy wygląd skóry,

a także zadbać o ogólne dobre samopoczucie.

Już lekkie odwodnienie może sprawić, że przyszła mama może mieć mniej siły, odczuwać bóle i zawroty głowy, niepokój czy też gorzej się koncentrować.

 

Dobroczynne działanie wody na rozwój płód

Warto o tym pamiętać, bo w czasie ciąży organizm jest szczególnie narażony na odwodnienie ze względu na dodatkowe obciążenie, a jego konsekwencje mogą być znacznie bardziej poważne. To przecież w płynie owodniowym rozwija się i dojrzewa dziecko. A na ilość płynu wpływa odpowiednie nawodnienie organizmu mamy. Niedobór wody u matki lub zmniejszenie ilości wód płodowych może prowadzić do zaburzeń wzrastania płodu.

 

Pij wodę przy dolegliwościach ciążowych

W ciąży przyszła mama odpowiada nie tylko za swoje samopoczucie i zdrowie, ale i dziecka. Dlatego picie wody w tym okresie jest szczególnie istotne. Dzięki prawidłowemu nawodnieniu nie tylko wspomożesz zdrowy rozwój dziecka, ale także sama poczujesz się lepiej. Woda może pomóc zmniejszyć typowe ciążowe dolegliwości: nudności, zaparcia czy zgagę, które towarzyszą często ciężarnym w pierwszym trymestrze ciąży, odpowiednie nawodnienie pomaga też zapobiegać tak częstym w czasie ciąży zapaleniom układu moczowego1.

Warto także pamiętać, że podczas ciąży organizm często zatrzymuje wodę, przez co przyszłym mamom puchną nogi czy palce dłoni. Taką sytuację najlepiej skonsultować ze specjalistą, natomiast to nie powód, aby samodzielnie ograniczać spożycie wody5. Wręcz przeciwnie! Szczególnie, że za opuchliznę często odpowiedzialna jest niewłaściwa dieta i nadmiar sodu. A niedobór wody może potęgować ten stan.

 

Zapotrzebowanie na wodę w czasie ciąży

Przyszła mama ma większe zapotrzebowanie na wodę ze względu na naturalny wzrost objętości krwi, rozwój dziecka i zwiększenie masy narządów. Zgodnie z rekomendacją Instytutu Żywności i Żywienia przyszła mama potrzebuje ok. 2,3l płynów dziennie, z czego 80% powinno być dostarczane pod postacią wody.

Płyny należy:

  • przyjmować regularnie,
  • pić małymi łykami,
  • powoli, ale często.

Co ważne nie należy czekać aż pojawi się pragnienie, bo to oznacza, że organizm już w pewnym stopniu jest odwodniony.

 

Co pić w czasie ciąży?

Z powodu wciąż  rosnącego poziomu zachorowań na choroby cywilizacyjne, w tym nadwaga, otyłość, nadciśnienie i cukrzyca, Światowa Organizacja Zdrowia przywiązuje szczególną wagę do zdrowej diety i nawodnienia. Niegazowana woda źródlana lub mineralna nisko- lub średnio zmineralizowana to najlepszy wybór dla kobiet w ciąży.

Zgodnie z klasyfikacją płynów wg The Beverage Guidance System woda jest najbardziej odpowiednim uzupełnieniem prawidłowej diety napojem i powinna stanowić znaczną większość wszystkich wypijanych płynów.

Urozmaicić dietę można pijąc także inne płyny, natomiast w ograniczonej ilości.

Sprawdzą się owocowe herbaty czy kompot, oczywiście bez cukru, a także naturalne soki przecierowe warzywne i owocowe, ale w ilości nie większej niż szklanka dziennie5, ze względu na dużą zawartość naturalnie występujących cukrów. Woda z cytryną w ciąży jest również dobrym pomysłem.

 

Pamiętaj!

Warto unikać:

  • mocnej herbaty (herbata biała, czarna, zielona nie jest wskazana w dużych ilościach)
  • słodkich napojów ze względu na niewielkie ilości wartościowych składnik—w odżywczych i cukier-sacharozy, która może prowadzić do nadmiernego przyrostu masy ciała podczas ciąży
  • kawy, która zwiększa dobowe wydalanie moczu i prowadzi do ujemnego bilansu płynowego, utraty jonów sodu i potasu z moczem (picie kawy ogranicz do jednej filiżanki dziennie)
  • wody gazowanej, ponieważ bąbelki zawarte w wodzie dają błędne uczucie zaspokojenia pragnienia oraz mogą powodować wzdęcia i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego

Zabronione są alkohol oraz napoje energetyczne zawierające kofeinę czy taurynę oraz działają pobudzająco.

Warto już dziś wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, które będą procentować nie tylko w okresie ciąży, ale przez całe życie zarówno mamy jak i dziecka! Dlatego od dziś codziennie pij wodę i każdy dzień zaczynaj od jej szklanki!

 

 

 

żródło: https://1000dni.pl/ciaza-i-porod/ile-powinna-pic-przyszla-mama

ul.Inżynierska 47a/U22
53-229 Wrocław
MammaMed
facebook